Inwestycje w systemy klasy ERP są dla większości małych firm postrzegane jako zbyt duże wydatki, na które ich po prostu nie stać. Uważa się, że oprogramowanie ERP to rozwiązanie niezwykle kosztowne, a zarazem nieosiągalne dla firm, które walczą o ograniczenie wydatków. Niedawno na polskim rynku pojawiły się rozwiązania, które opierają się na chmurze obliczeniowej, dzięki czemu ich koszt jest znacząco niższy, niż w przypadku standardowego modelu.

System ERP w chmurze

Tego typu produktem jest NAV365. Rozwiązanie wprowadzone przez głównego Partnera Microsoft Dynamics NAV – IT.integro. NAV365 łączy światowej klasy system ERP – Microsoft Dynamics NAVOffice 365 i chmurą Microsoft Azure. To dzięki takiej konfiguracji powstał funkcjonalny, niedrogi zbiór oprogramowania dla firm.

System ERP oparty o rozwiązania chmurowe oferuje te same korzyści, co oprogramowanie ulokowane na serwerach w siedzibie klienta. To rozwiązanie ma jednak dodatkowe  wartości,  jak: przewidywalny miesięczny abonament, zdalny dostęp, niższy koszt infrastruktury IT oraz oprogramowania.

Niższe koszty wdrożenia oprogramowania ERP

Koszt wdrożenia stanowi istotną część zakupu systemu, co skutkuje potrzebą znacznego wkładu finansowego na starcie. Wysoki koszt związany jest z różnorodnością branż i rozwiązań, które są wdrażane w przedsiębiorstwie klienta. Aby zmniejszyć wydatki, firma IT.integro stworzyła autorską metodę wdrożeniową – NAV.express. Typ opiera się na znanej metodyce Microsoft Dynamics Sure Step. Wykorzystuje jej kluczowe elementy, takie jak gotowe narzędzia, szablony, procesy, czy zbiór dobrych praktyk. NAV.express ogranicza koszty wdrożenia, zachowując przy tym wysoką jakość i efektywność. NAV.express jest produktem dla organizacji, które nie wymagają specjalistycznych rozwiązań, a wystarczą im podstawowe funkcjonalności skierowane dla małych i średnich firm sektora handlu i usług. Dodatkowo, system ERP można dowolnie rozbudowywać wraz z rozwojem działalności.

Koszty infrastruktury przeniesione na Dostawcę

Przy chmurowej wersji ERP, dostawca instaluje system na swoich serwerach, a tym samym bierze odpowiedzialność za jego utrzymanie i bezpieczeństwo. Klient nie martwi się o aktualizacje, czy zabezpieczenie odpowiedniej powierzchni dla swoich serwerów. Wynikiem przeniesienia infrastruktury do chmury jest ograniczenie kosztów IT.

Niższe koszty utrzymania działu IT

Kluczowym czynnikiem, wpływającym na wybór rozwiązania chmurowego jest szansa ograniczenia kosztów związanych z utrzymaniem działu IT. Za większość zagadnień związanych z utrzymaniem oprogramowania ERP w chmurze odpowiada jego dostawca. Odpowiedzialność wiąże się z utrzymaniem systemu, spełnianiem wymagań serwera oraz zapewnieniem bezpieczeństwa. Wśród obowiązków dostawcy jest także regularne wykonywanie kopii zapasowych. Klient nie musi zatrudniać specjalistów, a posiada stałe wsparcie ze strony specjalistów IT z firmy dostawcy.

System abonamentowy w systemie ERP

Zasadniczą różnicę między systemem ERP w modelu on-premises (serwer), a modelem chmurowym (NAV365) jest struktura kosztów. W tradycyjnym, klient ponosi znaczące koszty wdrożenia oraz licencji na samym początku projektu. Przy modelu opartym na cloud computing, koszty rozłożone są w wygodnym abonamencie. Ta forma jest wygodniejsza i bezpieczniejsza dla początkujących firm.

„System ERP ulokowany w chmurze jest w Polsce nowością. Wraz z wprowadzeniem go na polski rynek cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród klientów. NAV365 stał się szansą dla małych firm, umożliwiając im korzystanie z nowoczesnego, światowej klasy oprogramowania ERP, jakim jest Microsoft Dynamics NAV na wygodnych warunkach. Microsoft wraz z firmą IT.integro zniosły barierę wejścia dla młodych przedsiębiorców.” – mówi Daria Widerowska, Menadżer Marketingu IT.integro Sp. z o.o.

Mimo, że system ERP, który opiera się o cloud computing, jest ofertą bardzo atrakcyjną, to wybór modelu wdrożeniowego powinien być poprzedzony rozmową z konsultantem Dynamics NAV. Model chmurowy, taki jak NAV365, czy typ wdrożenia – NAV.express nie powinny być stosowane we wszystkich przypadkach, gdyż zaawansowane przedsiębiorstwa potrzebują znacznie bardziej rozbudowanych rozwiązań.