W zasadzie wszystkie drukarki fiskalne obecne na polskim rynku współpracują z komputerem używając portu szeregowego (RS-232*) lub USB. W przypadku pracy z klientem klasycznym**, gdzie mamy do czynienia z architekturą klient / serwer, cały interface użytkownika znajduje się po stronie klienta. Wystarczy więc podłączyć drukarkę bezpośrednio pod komputer, który chcemy wykorzystać do fiskalizacji dokumentów i problem mamy rozwiązany. Oczywiście musimy mieć po stronie Microsoft Dynamics NAV granulę do obsługi drukarek fiskalnych, a na komputerze klienta odpowiednią bibliotekę komunikacyjną.

Klient RTC

W przypadku klienta RTC*** rozwiązanie, które z powodzeniem sprawdzało się u klienta klasycznego najczęściej nie zapewni nam poprawnej komunikacji z drukarką fiskalną. Dlaczego najczęściej? Jeżeli mamy środowisko deweloperskie (na nim przygotowywany jest produkt dla firmy klienta), to zapewne klient RTC i serwer mamy zainstalowany na jednej, lokalnej maszynie – w takiej konfiguracji nie będzie problemów z komunikacją po RS-232 USB.klient RTC

W środowisku produkcyjnym (na nim docelowo pracuje klient, jego architektura rozproszona jest na kilka hostów/maszyn) już nie jest tak łatwo. W przypadku klienta RTC mamy do czynienia z tak zwanym „cienkim klientem”, który jest odpowiedzialny tylko za prezentację danych.

Przetwarzanie danych odbywa się na serwerze i przy próbie połączenia z urządzeniem fiskalnym to serwer a nie klient próbuje połączyć się za pomocą RS-232/USB. Oczywiście możemy podłączyć drukarkę pod port serwera, ale na pewno nie jest to rozwiązanie optymalne. Nikt nie będzie przecież biegał po paragony do serwerowni.

Czy więc nie ma innego wyjścia?

Z pomocą przychodzą tutaj konwertery TCP/IP do RS-232. W takim układzie na serwerze instalujemy bibliotekę komunikacyjną do drukarki fiskalnej i aplikację konwertera, gdzie mapujemy RS-232 na odpowiedni adres IP.

Możemy wtedy spokojnie postawić drukarkę obok komputera z klientem RTC – wydruki pojawiają się obok nas. Czy nie da się zrezygnować z konwertera? Pewnym światełkiem w tunelu jest nowa drukarka oferowana przez jednego z czołowych polskich producentów, która umożliwia bezpośrednią komunikację po TCP/IP. Nie chcę robić nikomu reklamy, dlatego zainteresowanym proponuję sprawdzenie ofert w Internecie.

_____________________________________
* Standard RS-232 opisuje sposób połączenia urządzeń końcowych danych ( np. komputer) oraz urządzeń komunikacji danych (np. modem, drukarka fiskalna).
** Klient klasyczny jest to klient dostępny w poprzednich wersjach Microsoft Dynamics NAV (2009 oraz 5.0), nie ma go w najnowszej wersji: NAV 2013. Nie posiada graficznego interfejsu dostosowanego do roli użytkownika, tak jak w przypadku klienta RTC.
*** Klient RTC (Role Tailored Client) – w Microsoft Dynamics NAV jest to klient zorientowany zadaniowo, z graficznym interfejsem użytkownika, z przypisaną określoną rolą i odpowiednimi uprawnieniami (np. księgowy, magazynier czy kierownik produkcji).