Dynamics NAV – Przyszłość jest w chmurach

Chmura to już nie tylko marketingowe hasło powtarzane jak mantra przez dostawców usług IT. Chmura to rzeczywistość, usługi i technologie, z których wszyscy korzystamy, lub wkrótce będziemy korzystać, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. „Mobile first, cloud first world”  – właśnie takim aforystycznym określeniem, Satya Nadella – CEO Microsoft, opisał aktualną strategię giganta z Redmond.

Skoro chmura i technologie mobilne odgrywają i będą odgrywać na rynku kluczową rolę, w najnowszych produktach firmy Microsoft przeznaczonym dla małych i średnich przedsiębiorstw – Microsoft Dynamics NAV 2015 oraz Office 365 – nie mogło zabraknąć aplikacji klienckiej na urządzenia mobilne. Oprócz dostępu do systemu przez przeglądarkę, co było już możliwe w poprzednich wersjach, tym razem udostępniono również aplikację dedykowaną na urządzenia typu tablet. Aplikacja na tablety oczywiście nieco różni się od innych aplikacji klienckich Microsoft Dynamics NAV 2015, jest zoptymalizowana i dostosowana do urządzeń przenośnych i dotykowych. Nie mniej jednak, aplikacja dedykowana na tablety jest spójna z system Microsoft Dynamics NAV 2015 i jej obsługa ciągle pozostaje tak samo intuicyjna i efektywna jak obsługa standardowej wersji dostępnej na komputery.

 

Różne platformy, jedna aplikacja

Klient na tablety dostępny jest nie tylko na urządzenia pracujące na systemie operacyjnym Microsoft Windows (wersja 8.1). Aplikacja działa równie dobrze na urządzeniach sygnowanym logiem Apple (iOS 7.1), ale także bez problemu można z niej skorzystać na systemie operacyjnym Android (4.4.3). Wymaganiem technicznym jest posiadanie ekranu o przekątnej minimum 7 cali i rozdzielczości 960 × 510 pikseli. Minimalna wielkość pamięci RAM jaka potrzebna jest do płynnej pracy to 2 GB.
Aplikacja jest już dostępna do pobrania w sklepach (odpowiednich dla platformy). W Internecie łatwo znaleźć adresy baz demonstracyjnych, warto więc zainstalować aplikację, podłączyć się do bazy demo i przekonać się jak aplikacja działa w praktyce.

Intuicyjny interfejs

Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji, zobaczymy intuicyjny, a zarazem znajomy interfejs graficzny. Po zalogowaniu się do bazy danych wyświetlony zostanie bowiem widok startowy dostosowany do roli użytkownika.

DYNAMICS NAV 2015

Po lewej stronie znajdują się przyciski menu oraz kafelki. Głównym zastosowaniem kafelków jest czytelne prezentowanie wartości liczbowych. Dzięki temu użytkownik ma szybki podgląd na istotne dla niego moduły aplikacji. W górnej części kafelka może pojawić się „pasek emocji”, którego kolor wskazuje na charakter informacji. Na przykład barwa czerwona może sygnalizować, że przekroczono dopuszczalny próg dla danej wartości.  Oprócz kafelków prezentujących dane z systemu, dostępne są także kafelki odwołujące się do pomocy systemowej czy materiałów wideo.

Wciśnięcie przycisku menu (trzy poziome kreski), powoduje wyświetlenie najistotniejszych list w systemie (np. nabywcy, zapasy, faktury).

DYNAMICS NAV 2015

Z kolei wciśnięcie przycisku akcji (trzy kropki), spowoduje wyświetlenie podstawowych czynności użytkownika. Warto zauważyć, że przy poszczególnych pozycjach wyświetlona jest krótka pomoc kontekstowa, która szybko pozwoli zorientować się za co odpowiada dana akcja.

DYNAMICS NAV 2015

Oczywiście zawartość menu list oraz akcji, zależy od profilu użytkownika. Co innego będzie widział sprzedawca, a co innego zobaczy księgowy.

W głównym oknie wyświetlają się podstawowe informacje, są to wykresy, listy czy wreszcie dokumenty i kartoteki ze szczegółami. Nawigacja po aplikacji jest prosta. Oprócz użycia wspomnianego wcześniej menu, można też przechodzić pomiędzy widokami używając dotyku. Wystarczy dotknąć element, aby zobaczyć szczegóły – na przykład dotykając słupek na wykresie trendu sprzedaży, zobaczymy listę nabywców.DYNAMICS NAV 2015

Z kolei kliknięcia na dowolnego nabywcę spowoduje otwarcie jego kartoteki.

DYNAMICS NAV 2015

Analogiczna sytuacja występuje w przypadku dokumentów – wyświetlane są one na liście, a dotknięcie jednego z nich spowoduje wyświetlenie szczegółów – nagłówka i wierszy dokumentu.
Znaczącym ułatwieniem w przeszukiwaniu list jest przycisk wyszukiwania (ikona lupy). Nie trzeba wybierać kolumny, w której chcemy ustawić filtr, wystarczy wpisać w polu wyszukiwania fragment szukanej wartości lub filtr, a system przeszuka i spróbuje dopasować dane ze wszystkich odpowiadających kolumn. Takie usprawnienie jest niezwykle istotne, pracując bowiem na tablecie zawsze zależy nam, żeby operację wykonać jak najszybciej, minimalną liczbą kroków. Microsoft więc bardzo dobrze zoptymalizował proces filtrowania i zminimalizował ilość niezbędnych dotknięć ekranu.

Sortowanie jest również intuicyjne – wystarczy dotknąć dowolną kolumnę, a dane zostaną wyświetlone w żądanym porządku.

W ciekawy sposób zaprojektowano też listę czynności jakie można wykonać dla danego elementu na liście. Listę akcji można bowiem łatwo wyświetlić dotykając przycisku z trzema kropkami obok numeru elementu na liście. Na przykład, aby wysłać e-mailem wybraną ofertę sprzedaży (czy też wygenerować plik Pdf, Word, Excel) wystarczy tylko zlokalizować ją na liście, kliknąć we wspomniany przycisk i wybrać odpowiednią akcję.

DYNAMICS NAV 2015

W aplikacji nie jest dostępny pasek wyszukiwania. Nie należy tego jednak traktować jako błędu czy niedociągnięcia. Jest to bowiem jeden z elementów zabezpieczających system – użytkownik nie ma dostępu do wszystkich stron i raportów, ale tylko do tych dostępnych w menu aplikacji na tablecie.

System Microsoft Dynamics NAV jest wielojęzyczny. Można więc tak skonfigurować usługę, aby aplikacja wyświetlała się w żądanym języku. Obecnie, nie ma jednak możliwości zmiany języka przez użytkownika. Aby zmienić język interfejsu, użytkownik może zalogować się do innej usługi, o ile została skonfigurowana i udostępniona. Możliwe jednak, że w kolejnych wydaniach Microsoft umożliwi zmianę języka na poziomie aplikacji na tablecie.

Dostęp do danych i bezpieczeństwo

Najczęściej powtarzanym argumentem przeciwników rozwiązań opartych na chmurze, jest brak bezpieczeństwa. W przypadku aplikacji Microsoft Dynamics NAV 2015 na tablety, bezpieczeństwo jest jednak zapewnione, i to na wielu poziomach. Przede wszystkim, użytkownik musi zalogować się do systemu, podlegający tym samym procesowi uwierzytelnienia i autoryzacji. Cały czas działa również systemowy mechanizm kontroli uprawnień (do danych i obiektów systemu). Poufność transmisji danych zapewnia protokół sieciowy SSL. Użycie certyfikatów SSL jest obligatoryjne.
Dane są przechowywane na serwerze, nie są magazynowane na urządzeniu mobilnym. Są więc zatem cały czas bezpieczne i dostępne online, w każdym miejscu i o każdym czasie, dla wszystkich uprawnionych użytkowników. Nie ma potrzeby dokonywać synchronizacji z bazą danych, ponieważ za każdym razem użytkownik otrzymuje najbardziej aktualne dane.

Łatwe modyfikowanie aplikacji – niski koszt dla klienta

Mimo, że aplikacja działa na tabletach, więc w zupełnie innej platformie technologicznej niż rozwiązania dostępne do tej pory, sam sposób budowania i modyfikowania aplikacji nie zmienia się znacząco. Programiści nie muszą zdobywać nowej, specjalistycznej wiedzy. Do stworzenia i dostosowania aplikacji na tablety wystarczy dodanie lub zmodyfikowanie istniejących obiektów typu „strona”. Również testowanie aplikacji jest bardzo proste. Dzięki temu, że możliwy jest dostęp do aplikacji na tablety przez przeglądarkę Internet Explorer, nie jest wymagany dostęp do fizycznego urządzenia. To wszystko przekłada się na stosunkowo niski koszt, co oznacza atrakcyjne i przestępne cenowo rozwiązanie. Ogromne inwestycje i nakłady na przygotowanie aplikacji nie będą już więcej barierą przed wdrożeniem rozwiązań mobilnych.

Sukces nie bierze się znikąd

Produkt Microsoft Dynamics NAV prężnie się rozwija. Twórcy, pracując nad wersją 2015, przeprowadzili liczne badania użyteczności. W efekcie stworzono spójny i intuicyjny system. Gigant z Redmond, przywiązując ogromną wagę do chmury i mobilności, w najnowszej wersji Microsoft Dynamics NAV 2015 udostępnił dedykowaną aplikację na tablety. Szereg mniejszych i większych usprawnień, które zastosowano w tym rozwiązaniu, pozwolił zoptymalizować aplikację i sprawić że praca na tablecie w systemie ERP może być naprawdę przyjemna. Biorąc pod uwagę również korzystny stosunek jakości do ceny, wydaje się że Microsoft Dynamics NAV 2015 w wersji na tablety naprawdę odniesie sukces.