Systemy ERP. Ewolucja czy rewolucja?

Podstawowe pytanie, jeśli myślimy o nowych trendach dla systemów klasy ERP, brzmi czy czeka nas rewolucja czy ewolucja. Wg mnie, następuje dość intensywna ewolucja. Podstawy ERP pozostają bez zmian. Rdzeniem dobrego systemu jest silna i sprawdzona funkcjonalność w podstawowych obszarach finansów, logistyki i produkcji. Nadal pozostaje konieczność pewnej elastyczności, czyli możliwość projektowania oraz budowy modyfikacji dla wybranych obszarów i procesów w przedsiębiorstwach. Stałym elementem jest branżowość systemów, czyli możliwość wzbogacania funkcjonalności o moduły branżowe, wnoszące określone know-how i optymalizację procesów. Niewątpliwie, codzienna praca w większości przedsiębiorstw to poczta, Excel i sprawne raportowanie. Dobry system ERP musi współgrać z tymi narzędziami codziennej pracy. Dobrze by systemy ERP powiadamiały o zdarzeniach standardowych i ponadstandardowych oraz wymuszał akceptacje zdarzeń, przy ustalonym zakresie warunków.

Nadal konieczna jest możliwość integracji z innymi aplikacjami czy platformami wymiany danych. Systemy ERP muszą komunikować się z bankiem, ZUS-em, kontrahentem. Nie ulega wątpliwości, że ta szeroka baza musi nadal ulegać dalszemu rozwojowi i uatrakcyjnianiu.

Krok w stronę mobilności

Spośród silnych trendów w 2016 roku warto wspomnieć o mobilności. Dostęp do systemu ERP na smartfonie oraz tablecie, na każdej platformie, czyli Microsoft, iOS i Android, to ogromna wygoda dla pracowników. Zapewnia elastyczność i swobodę. Inny trend to coraz więcej uruchomień w chmurze, czyli zmiana mentalna oraz czysta kalkulacja kosztowa, a także aspekt bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest narastający brak kadr informatycznych, coraz większa trudność utrzymania szerokiej wieloproduktowej wiedzy tzw. informatyka firmowego a także rosnące koszty pracy fachowca. To wszystko rzuca nowe, bardziej przyjazne światło na chmurę. Stąd niewątpliwie rosnące zainteresowanie i dynamiczny przyrost uruchomień ERP w chmurze.

W odpowiedzi na panujący trend, w 2015 wprowadziliśmy na rynek NAV365. Jest to zbiór aplikacji i oprogramowania dla firm, wspomagający procesy zarządzania. Łączy w sobie korzyści nowoczesnego systemu ERP – Microsoft Dynamics NAV, z w pełni zintegrowanym Office 365 i chmurą Microsoft Azure. NAV365 został stworzony dla przedsiębiorców, którzy cenią kompleksowe rozwiązania, najwyższą jakość, proste warunki płatności. NAV365 dostępny jest w abonamencie.

Microsoft Dynamics NAV 2016

Odzwierciedleniem trendów jest najnowsza wersja systemu Microsoft Dynamics NAV 2016. Microsoft od lat kreuje trendy. Wybiera możliwości oraz funkcjonalności, które sprawiają, że praca staje się wygodniejsza i efektywniejsza. Tegoroczna wersja oprogramowania wprowadza m.in. aplikację na smartfon, ponad 60 rozszerzeń klienta sieci Web, rozszerzenia w obszarze finansów. NAV 2016 współpracuje w sposób natywny z Microsoft Dynamics CRM, Power BI oraz Azure SQL.

OCR hitem na 2016 rok

Jeśli chodzi o hity na 2016, to moim zdaniem jest to OCR, czyli pełna automatyzacja obiegu faktur elektronicznych czy przez skan, lub e-maila. Także to rozwiązanie dostępne jest w Dynamics NAV. Niestety wydaje mi się, że producenci kopert mogą mieć gorszy rok niż dostawcy ERP.